Poradna - kupujete ojeté auto?

Na co si dát pozor

V momentě, kdy si vybíráme vůz, hrají velice často v našem jednání roli pocity jako euforie, těšení apod., které ovšem mohou omezit naše racionální uvažování. Vzhledem k velikosti naší investice je ale potřeba alespoň částečně zachovat chladnou hlavu a otestovat, do jakého vozu své úspory vkládám.

Podívejme se více na vozidlo alespoň z těchto pohledů:

  1. Jedná se skutečně o vozidlo, které deklarují předložené doklady (nemá změněné identifikátory) a jaký je jeho původ?
  2. Jaká je jeho historie (kolik má skutečně najeto, kdy bylo skutečně vyrobeno, zda není v majetku leasingové společnosti či nemá jinou právní vadu, jaká je servisní historie, …)?
  3. Jaký je technický stav vozidla?

Odpovědi na první dvě otázky by mi měly potvrdit, zda kupuji správné vozidlo, které mi nemůže být např. v budoucnu zabaveno, a zda platím odpovídající cenu vzhledem ke stáří vozu či najetým kilometrům.
Seznámení s technickým stavem vozidla je důležité zejména vzhledem k bezpečnosti jeho provozování, a také k plánování případných dalších investic do oprav či úprav.

Jak na tyto otázky získat odpověď ?

Prakticky vždy je možné volit dvě cesty – pokusit se získat odpovědi sám nebo se obrátit na specializovanou společnost. Budeme se vám snažit pomoci s oběma variantami – doporučíme, jak zkontrolovat identifikátory vozidla či technický stav sám, ale také, jaké služby jsou pro tyto situace v nabídce.

Určitě budete volit v závislosti na výše investice do vozu, proto si na začátek řekněme o službě, která funguje on-line a je vhodná při koupi vozu v jakékoliv cenové relaci. Jmenuje se AUTOTRACER a zobrazí vám informace o vozidle ve dvou kategoriích: Kontrola identifikátorů a Výpis z historie vozidla (více info na www.zkontrolujsiauto.cz). Pomůže vám tedy konkrétně u vašeho vozu nalézt identifikátory, abyste je mohli zkontrolovat, zároveň vám odpoví na mnohé z dalších otázek: jaké stavy tachometru jsou u vozidla historicky evidovány, jaký je rok (případně i měsíc) výroby, zda není vozidlo v ČR evidováno jako odcizené, zda není v majetku vybraných leasingových společností atp.

Kupujete-li dražší vozidlo a chcete-li si být jeho identifikátory skutečně jisti, můžeme Vám doporučit k AUTOTRACERu službu VINTEST, která vám tuto jistotu skutečně poskytne, včetně záruky.

Je-li vámi kupované vozidlo do ČR čerstvě dovezeno, nikdy nepochybíte, pokud využijete službu PROVIN, která vám zjistí situaci v zemi původu vozu – zda bylo evidováno a řádně odhlášeno, nebo zda naopak nikdy evidováno nebylo, případně že bylo odhlášeno jako totální havárie, tyto informace vám rozhodování zjednoduší.

Více informací o obou těchto službách získáte na www.cebia.cz.

Co se týče technického stavu, samozřejmě nejlepším řešením je nechat vozidlo prohlédnout ve specializovaném servisu. Pokud to není možné, přizvěte na prohlídku automechanika, případně zkuste postupovat dle našich rad uvedených níže.

A pak jsou situace, ve kterých si ověřit správné údaje jde velice obtížně či nejde vůbec – může se jednat o zástavní právo k vozidlu, vozidlo v exekuci apod. Zde je pravděpodobně nejlepší obranou správná kupní smlouva a výběr prodávajícího. Solidní autobazar s historií by vám měl v kupní smlouvě právní stav věci garantovat stejně jako případnou náhradu škody.

Kontrola identifikátorů

Technická kontrola

 Vyber si ten správný autobazar Cebia